Jump to content

Tенис


Гост Steven Gerrard The Best

Препоръчан пост

oZzy даде доста хубави общи параметри за "най-велик спортист", с които аз лично мога да се съглася. Те са достатъчно генерализиращи и не се налага да се сравнява един спорт с друг.

 

То това важи за хората като цяло...може да не е спортист а примерно инфлуенсер

Link to comment
Сподели другаде

То това важи за хората като цяло...може да не е спортист а примерно инфлуенсер ��

Aма е много по-трудно да си такъв когато си толкова известен в такъв популярен спорт като тениса. Виждаш Федерер, професионалист на 100%, супер обноски и винаги възпитан, виждаш му жената и 4те деца, няма скандали, няма нищо. Всички го уважават, от реклами печели повече от Надал+Джокович взети заедно. Колко топ спортисти на това ниво могат да се сравняват с него?

 

Меси къде го сравнявате по възпитание и излъчване с Федерер, просто е смешно.

Аз се сещам единствено за Джордан като негова конкуренция. Грецки и хокея не са били никога толкова популярни. Около Мохамед Али има доста противоречия, Пеле и Марадона са тъпанари и е смешно да ги сравняваме с Федерер. Ланс Армстронг заради фондацията си можеше да е за пример ако не го бяха хванали с допинг и това е.

 

Ей такъв е ПААВО НУРМИ :)

девет кратен олимпийски шампион и с най-много медали в историята на леката атлетика.

Бай Иване, разбирам те какво искаш да кажеш, ама няма как този спортист да го сравняваш с Федерер. Времената са различни. И тук не ги сравнявам като човешки качества, а като спортен модел. Аз за този Нурми чух за първи път миналата година като се запознах с една финландка и я питах освен Райконен и Макинен кой е най-известнят спортист във Финландия.

 

П.С, това е лично мнение де. Не искам да оборвам мнението на никого. Няма как в спор "кой е най-велик" да няма противоречие. За някой може и Благо Джизъса, Божигол и Никиту да са най-великите. Дето се казва те колко манекенки са минали...Федерер с толкова жени не е говорил...:D Представете си само ако Джизъса беше на негово място как би излязъл на финал на Уимбълдън...щеше след мача да свали и Кейт Мидълтън...

Link to comment
Сподели другаде

То е ясно, че е много трудно да се сравняват спортисти от различни спортове и да се определят неща като "най-велик".

 

Все пак има определени категории, в които могат да бъдат сравнявани.

Примерно:

 

Какви успехи е постигнал в своя спорт.

Рекорди.

Талант

Гений.

Популярност на самият спорт из света.

Техническата трудност на спорта. Има ли тактика в него, всичко ли се свежда да физическата сила или трябват умения, които да се развиват с годините.

Какво е дал спортиста за развитието на спорта.

Колко обичан е.

 

На мен примерно плуването ми е вторият любим спорт след футбола. Майкъл Фелпс е най-великият олимпиец със сигурност за всички времена, но не мога да го сравня с това, което е Федерер и тениса. Плуването е функционален спорт. Да, изискват се и умения в различните стилове, но все пак нещата винаги опират до това кой е най-издръжлив и силен физически. Не можеш да влияеш на противниците си, и ако някой просто е по-добър от теб, не можеш чрез тактика примерно да му въздействаш и да го приведеш на твоето ниво за да го победиш.

Няма как да се сравнят като трудност и бягането на 100 м. и тениса. Болт е велик спортист, но в спринта нещата, които се изискват за да си успешен, изобщо не могат да се сравняват с тениса.

И така изреждайки факторите, по които човек евентуално може да сравни спортисти от различни спортове не е чак толкова невъзможно сравнението им.

Разбира се има и доста субективни фактори, защото човек определя границите и за един може както е написал @OZZY и Благо Джизъса да е спортист номер едно на вселената. Ако някой си е решил това... ходи го разубеждавай.

 

Субективизъм винаги има когато е намесен човек. Определяне на най-велик филм, най-велика група, най-красива жена. На едно място човек може да види Шоушенк като най-велик филм олл тайм, на друго Кръстникът.

За най-красива жена на места е Лиз Тейлър, на места Грейс Кели. За едни Бийтълс ще са номер едно завинаги, за други Роулинг Стоунс.

Обикновено обаче когато в преобладаващата част от класациите мнението съвпада, то както в древна Гърция, при който са повечето камъчета - той печели.

Link to comment
Сподели другаде

Яка дискусия, за съжаление стартирана от оня трол-австралопитек.

 

Кой е по-по-най не може да се каже по моему. Нещата които спомена Ози, важат до голяма степен и за другите 2-ма от 3-мата големи. И точно за това са изключителни. Както и тениса като спорт.

Link to comment
Сподели другаде

Яка дискусия, за съжаление стартирана от оня трол-австралопитек.

 

Кой е по-по-най не може да се каже по моему. Нещата които спомена Ози, важат до голяма степен и за другите 2-ма от 3-мата големи. И точно за това са изключителни. Както и тениса като спорт.

Кой е този трол-австралопитек?

 

Съгласен съм казаното до момента от Слави и Ози.

 

Sent from my F8331 using Tapatalk

 

 

Link to comment
Сподели другаде

Тоя спор е преливане от пусто в празно. Вие, казвате, че Федерер ще е най- велик, дори да го изпреварят с 1,2 титли от ГШ. Аз ще кажа, че половината от титлите му са спечелени в един момент на безтегловност и липса на каквато и да е конкуренция, докато Надал и Джокович печелят (почти всичките си) титли помежду си и срещу Федерер. Всеки си има свое мнение кой от любимците му е по- по- най. Искам да добавя и, че изразът "най- велик за всички временае страшно глупав и винаги съм го мразил. Не може да сравняваш Род Лейвър и Джокович/ Федерер, защото нещата са се променили страшно много. Същото важи за Меси/ Марадона, Джордам/ Коби и т.н.

 

По един от постовете относно хейта към Федерер само ще спомена, че това, че не е надменен изобщо не е вярно. Да, не е като Кристияно но неведнъж е демонстрирал надменност. С написаното изобщо не омаловажавам постигнатото от швейцареца, просто малко уточнения.

Link to comment
Сподели другаде

В тениса няма как да се определи кой е по велик. Причинате е настилките, няма как да има по велик тенесист на клей от Надал, най вероятно и след 1000 години никой няма да му подобри рекордите, същото за Федерер и тревната настилка, няма тенесист който да е такъв магьосник на трева. Джокович мисля че в момента е непобедим на гума. Който и да е от тримата ако бяха родени в други епохи щяха да са с по 40 титли от шлема, радвайте се имаме удоволствието да ги гледаме, след някоя друга година само ще мечтаем за такива мачове.

Link to comment
Сподели другаде

oZzy даде доста хубави общи параметри за "най-велик спортист", с които аз лично мога да се съглася. Те са достатъчно генерализиращи и не се налага да се сравнява един спорт с друг.

Ама не можете да сравнявате примерно тактическа грамотност и успехи, когато става дума за индивидуален и групов спорт. Даже при груповия спорт може да поведеш целия отбор, още 10 души напред. Твърде различни неща са, за да се сравняват. Просто "най-великият спортист за всички времена" за мен е нереален етикет за когото и да било.

Link to comment
Сподели другаде

Кой е този трол-австралопитек?

 

Съгласен съм казаното до момента от Слави и Ози.

 

 

Sent from my F8331 using Tapatalk

 

Оня къде се появяваи изтърсва по нещо такова от дъжд на вятър.

Моите 5 стотинки по темата са, че 3мата ще останат в историята на едно равнище... Доста по-високо от състезателите преди тях и към момента изглеждащо почти недостижимо за малките след тях.

Link to comment
Сподели другаде

Тоя спор е преливане от пусто в празно. Вие, казвате, че Федерер ще е най- велик, дори да го изпреварят с 1,2 титли от ГШ. Аз ще кажа, че половината от титлите му са спечелени в един момент на безтегловност и липса на каквато и да е конкуренция, докато Надал и Джокович печелят (почти всичките си) титли помежду си и срещу Федерер. Всеки си има свое мнение кой от любимците му е по- по- най. Искам да добавя и, че изразът "най- велик за всички временае страшно глупав и винаги съм го мразил. Не може да сравняваш Род Лейвър и Джокович/ Федерер, защото нещата са се променили страшно много. Същото важи за Меси/ Марадона, Джордам/ Коби и т.н.

 

По един от постовете относно хейта към Федерер само ще спомена, че това, че не е надменен изобщо не е вярно. Да, не е като Кристияно но неведнъж е демонстрирал надменност. С написаното изобщо не омаловажавам постигнатото от швейцареца, просто малко уточнения.

 

Много фейк е това мнение, както и на всеки друг, който твърди че повечето титли на Федерер са дошли в този момент на безтегловност в тениса.

Кога настъпва този момент? От 2000 до 2004 да речем, защото през 2005 г. Надал вече е с титла от шлема и номер 2 в света. През 2006 г. Джокович е вече номер 3.

До 2004 г. Федерер има точно 4 титли от шлема. Доста крива математика ще да е, ако 4 е половината на 20. 0т 2005. г до сега има спечелени 16 титли. Това ли е периода на безтегловност в тениса?

 

Другата мантра, която се повтаря е, че половината му титли са дошли във финали срещу баламурняци, а на Надал и Джкович всичките им са все срещу Федерер и помежду им.

Но една справка за Надал показва, че и на него половината му титли са във финали срещу играчи като: Мариано Пуерта. Бердих, Сьодерлинг, Давид Ферер,Вавринка Тийм два пъти, Кевин Андерсън. Освен да не му ги броим и да му ги омаловажим тези титли и на него. С Джокович е подобно положението.

 

Огромного предимство в последното десетилетие спрямо титлите на Джокович и Надал идва след като Федерер прехвърли 30-те.

Много интересно щеше да е положението в следващите 5-10 години, ако Швейцареца в момента е на 26 и трябваше да се бори с 32-33 годишните Джокович и Надал в идните години.

Или сигурно разликата във възрастта няма значението. Всъщност ГенияТ на Федерер прави така, че да не си личи тази разлика, но тя няма как да не съществува и да не е в полза на по-младите му колеги.

Съвсем отделен е въпроса, че баш след като мина 35 години Федерер започна да млати Надал като прашен килим.

 

Освен титлите от Шлема Надал и Джокович имат мнооооооого още други постижения да подобряват за да се изравнят с маестрото. Да стигнат до 100 спечелени титли, до рекорден брой поредни седмици като номер едно, до общ брой седмици като номер едно, по брой победи в шлемовете, по брой поредни 1/2 и 1/4 финали и.т.н..и.т.н.

От сега мога да Ви кажа, че някои от тези рекорди ще са им невъзможни за постигане.

Link to comment
Сподели другаде

В допълнение бих добавил и Мъри като конкуренция. Да видимо отстъпва на голямата тройка, но през годините е бил най-близко до тях. Все пак е и бивш Номер 1 по времето на лютата конкуренция. Така, че глуспота за спечелените титли във време на без конкуренция е плод само на някакви хейтъри без да имат основания, понеже както и ти вече каза, статистиката показва друго.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

 

Link to comment
Сподели другаде

 

Надал в началото беше специалист само на клей, после вече се разви на другите настилки. Джокович спечели Австралия 2008-а, но неговото издигане в категорията на другите двама стана през 2011-а. Несериозно е да се сравнява началния период на доминация на Федерер с последващите години.

 

Интересно ми е да извадиш съперниците на Джокович на финалите щом и при него е подобно положението. Аз ще го направя вместо теб- от 16 титли от ГШ победите му на финалите са- по 4 срещу Надал и Федерер, 5 срещу Мъри, по 1 срещу Цонга и Андерсън (но на полуфиналите бие съответно Федерер и Надал) и 1 срещу Дел Потро миналата година в САЩ, където наистина имаше много лесен път до титлата. Наистина е същото като съперниците на Федерер при първоначалните Шлемове на швейцареца.

 

Джокович е печели четирите Шлема поред на 3 различни настилки(макар и в рамките на 2 години) и всички Мастъри (това никой в историята на тениса не е правил), неща, които пък Федерер не е правил. Дали някога пък Роджър ще достигне тези постижения? Също така швейцарецът изостава в директните мачове срещу Надал и Джокович.

 

Относно годините- пишеш, как те оказвали влияние на Федерер в битките с другите двама, но малко по- надолу изтъкваш как след като станал на години почнал да бие Надал, следователно те вече не му пречат. Противоречие?

 

Идеята ми не беше да започва този спор, а да ти кажа че е несериозно с лека ръка да се определя кой е най- велик и подобни неща, защото, както виждаш, е много лесно обратната страна да ти извади контрааргументи. Простотията пък за хейтърството (не написана от теб) дори не си струва да се коментира.

Link to comment
Сподели другаде

Има само една единствена настилка,където може да видиш най-доброто и най-красивото от тениса.

Там,където блъскачи на сервизи не вървят.

Име една максима:

Ако искаш да е играеш за точки-играй на твърдо и на трева,ако искаш да изпиташ удоволствие от играта играй на клей...

Link to comment
Сподели другаде

Точно пък на клей пада най-голямото блъскане :sarcastic:

 

Има само една единствена настилка,където може да видиш най-доброто и най-красивото от тениса.

Там,където блъскачи на сервизи не вървят.

Като почетох това, бях сигурен, че пишеш за трева. На трева винаги стават най-красивите и артистични мачове, които остават за историята. Затова и Уимбълдън е най-известният и най-престижният тенис турнир

 

Име една максима:

Ако искаш да е играеш за точки-играй на твърдо и на трева,ако искаш да изпиташ удоволствие от играта играй на клей...

И тук ме сащиса :sarcastic:

Link to comment
Сподели другаде

Това с настилките е много субективно, зависи какъв стил на игра предпочиташ. На мен лично харда ми е любимата настилка, а АО ми е любимия турнир, но честно казано предпочитам Уимбълдън пред РГ, главно заради "традициите", които излъчва тоя турнир, но определено не съм фен на играта "сервис - мрежа", не разбирам как на хората може да им харесва да гледат разигравания приключващи, или още след сервиса или 2 удара по- късно, пред размяната на 15+ удара.

Link to comment
Сподели другаде

Точно пък на клей пада най-голямото блъскане :sarcastic:/>

 

 

Като почетох това, бях сигурен, че пишеш за трева. На трева винаги стават най-красивите и артистични мачове, които остават за историята. Затова и Уимбълдън е най-известният и най-престижният тенис турнир

 

 

И тук ме сащиса :sarcastic:/>

Щи го кажа така -на трева,ако имаш добър сервиз си приключил 80% от точките без никакво разиграване.Кво му е красивото на това?
Link to comment
Сподели другаде

Щи го кажа така -на трева,ако имаш добър сервиз си приключил 80% от точките без никакво разиграване.Кво му е красивото на това?

 

Абе не е точно така, защото по тази логика Иво Карлович тряваше да е 15 кратен носител на трофея.

Link to comment
Сподели другаде

Колкото и добър сервиз да имаш няма как да държиш 100% статистика за вкаран и спечелен първи сервиз. Рано или късно се пречупваш. А голямата тройка не им трябва много възможности да се възползват.

 

Зависи от типа на разиграване. Има и някои доста скучни - N на брой удари в центъра на корта, защото никой не иска да рискува и първият, който го направи удря мрежа или вади в аут. Играта сервиз мрежа изисква и доста добра техника и волетата, които се правят са много ефектни на моменти. Така, че и двете си имат предимства и недостатъци, в зависимост от изпълнителите и донякъде формита им. Аз лично харесвам разнообразния стил, който включва и двата компонента от играта. И може бе само Федерер може да ги съчетава така добре и двата вида стратегия в хода на мача.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...