Jump to content

Шаби Алонсо

Guest shicola

Recommended Posts

Just now, J.N.K. said:

Страдаш от вид раздвоение на личността, въпросът ми е съвсем честен.

Ти доктор ли си? Психолог или психиатър, че и диагнози слагаш?🙂

Въпроса ти е глупав. Не казвам, че си глупак, а намирам въпроса за глупав и не мисля да си правя труда да отговарям. И съм сигурен, че си интелигентен човек, който ако се позамисли ще разбере кои са тези "нас" и от кой Реал тръгва Алонсо. Същия Реал, който е изградил футболиста Алонсо. Само малко да помислиш трябва. Имаш домашно задание да се сетиш сам за отговора на въпроса си. Ако не можеш сам помоли Блънт да ти подскаже. Той поне знае. Успех! 🙂

Аре стига спам, особено от пишлемета, които през 2004-та не са могли да си обършат сополите.

Алонсо стана играч в Реал Сосиедад. Той беше част от отбора, който завърши на 2-ро място и остана на 2 точки от титлата и на 6-7 минути в един прекъснат мач, което за Реал Сосиедад си е постижение. В този отбор Алонсо си беше играч, та дрънкаше.

Дойде в Ливърпул през 2004-та. Слуховете бяха, че Майкъл Оуен е продаден на Реал Мадрид за толкова малко пари (въпреки навлизането в последната година от договора си), заради уговорка с Реал Мадрид те да не влизат в трансферна битка за Алонсо. (Антонио Нунес, или там както се казваше, също беше част от сделката).

През първия си сезон Лампата му счупи крака на нова година и не можа да покаже кой знае какво. После Рафа го слагаше в двойка с Джерард в средата при 4-4-2 и така го скопи (въпреки, че според мен най-силният сезон на Рафа беше 05/06, но това се дължеше на емоцията от завръщането на Господ и на неговите голове за 1:0, които така и не можаха да бъдат заместени от дървото Каут). Неслучайно Маркуш Сена беше титуляр пред Алонсо за Испания през 2008-ма на еврпейското. Рафа искаше да го продаде и да купи Гарет Бари вместо него. После Рафа сложи Машерано зад него и Джерард и Алонсо разцъфна и изигра най-добрият сезон в живота си (колкото и Сиймор да си хаби клавиатурата, Алонсо не можа да стигне нивото си от 2008/2009 нито в Реал Мадрид, нито в Байерн, където вече беше на години).

И така и така съм се разписал за него. Още преди 15 години съм писал в този форум, че ако някой от отбора на Рафа стане треньор на Ливърпул, това ще е Алонсо. Даже сигурно е било в стария форум преди разцепването на базата и всичките последвали то това тъпотии.

Относно схемата му - човек играе с трима защитника само в 2 случая. Случай 1 - човекът е Антонио Конте (или пък Валтер Мадзари - Конте от Алиекспрес). Случай 2 - централните защитници са му слаби и не могат да направят стабилна двойка. И затова се прави тройка. Не мисля, че ако Алонсо дойде в Ливърпул ще играе с трима централни защитници. Всичко това, което в момента играчите на Леверкузен правят, той може да го прави и в схемата на Клоп с малко разместване на играчите и 2-3 нови попълнения без да има нужда да играе с трима централни защитиници заради качествата на Ван Дайк, Конате и Гомес (както и още един нов). Халф бековете също могат да бъдат заменени, особено с играчи като Жота и Собослай. Въпреки, че в момента Левркузен са ми Ман Сити от Алиекспрес. Играят с много заучени комбинации, с много освобождаване на фланговите играчи за игра човек срещу човек (двама на двама, трима на трима). Като цяло - бих приветствал идването на Алонсо.

Ако има някой, към който аз лично бих се насочил, това е Масимилиано Алегри. Защото той играе с най-близката схема до тази на Клоп. Говорим за схемата сама по себе си - 4-3-3, говорим за функциите на бековете, на тройката в средата, на тройката отпред. С него преходът би бил най-плавен. Дали е свободен и т.н. - нямам идея, затова и към момента Алонсо ми е фаворит, с оглед слуховете, че при обаждане от Ливърпул, Реал М или Байерн, би трябвало да е свободен.

Аз като малък си мислех, че Сосиедад е град - Атлетико Мадрид е в Мадрид и Реал Сосиедад е в Сосиедад. А то било Кралско Общество Сан Себастиан и на испански sociedad (общество) e женски род (като всичко, което завършва на dad). В случая Сан Себастиан е града, кажи-речи колкото Русе. И на предната страница правилно беше отбелязано, че е Ла Реал, по нашенски Реал-та, а не Реал-ът. 

Едит: Навремето имаше една култова снимка от реванша Реал Сосиедад - ЦСКА (първият мач в София завърши 1:0 за ЦСКА). Един испанец (май беше от националите им) показва на Стойчо Младенов с показалец "Един гол ни трябва" , а нашия му отвръща със среден пръст "К.ра ми ще вкарате".

4 hours ago, Stojkica said:

Относно схемата му - човек играе с трима защитника само в 2 случая. Случай 1 - човекът е Антонио Конте (или пък Валтер Мадзари - Конте от Алиекспрес). Случай 2 - централните защитници са му слаби и не могат да направят стабилна двойка. И затова се прави тройка

Случай 3- десният ти бек не е сред най-силните в света в защита на тази позиция, а има много качества напред и не искаш да оставиш Конате сам да покрива половината терен, както често се случва сега.

За мен не е изключена и тройката още повече, че Диаз, Робертсън, Цимикас и Брадли, ако онова с Челси и предните мачове не са били просто фишек показват, че без проблем могат да си търчат по тъча. А пък Трент може да се използва по няколко начина, но не му е проблем и играта по тъча. Салах, Жота и Нунез няма да имат проблеми да са вътрешни нападатели.

Робертсън в сегашната схема хич не е на оптимална позиция, а за мен тя си е своеобразна тройка в защита в по-голямата част от мача, при която просто е по-наситен центъра както в атака, така и в защита и при защитаване вместо традиционните петима на една линия за тези схеми, тук Трент се връща и са четирима. Знам ти недолюбването на тази схема, даже тук по едно време на много контузии и липса на алтернативи на резервни крила спорехме дали няма да е приложима за Ливърпул и аз още си твърдя, че Робъртсън и Трент особено преди 5-6 години щяха да са добри уингбекове.

14 hours ago, Сиймор said:

Айде да не ми обясняваш какво съм имал предвид. Не се прави на тарикат и следващия път помисли преди да  даваш оценки. Отбора на Сосиедад се наричат Реал както още десетки испански отбори. Това, че ти и още няколко човека сте първосигнални и не мислите не е мой проблем. Блънт как е разбрал, а ти дори като ти се обясни пак си знаеш твоето. Твърдиш ли, че Алонсо Ливърпул са го развили като играч? Или получихме топ играч, който пасна като дялан камък? 

ОтборЪТ на Сан Себастиан се наричА "Реал Сосиедад".

8 hours ago, ReD_Gerrard said:

ОтборЪТ на Сан Себастиан се наричА "Реал Сосиедад".

А проблема е, че не съм изписал пълното название? Вместо да кажа, че е продукт на школата на Реал трябваше да кажа, е изграден като играч от Ла Реал Сосиедад от Сан Себастиан, страната на баските и Кралство Испания? 🙂

12 hours ago, Сиймор said:

А проблема е, че не съм изписал пълното название? Вместо да кажа, че е продукт на школата на Реал трябваше да кажа, е изграден като играч от Ла Реал Сосиедад от Сан Себастиан, страната на баските и Кралство Испания? 🙂

Колега, по принцип ми е приятно и интересно да чета мненията ти! А, смятам и не само на мен, а и на други колеги тук във форума! Но, в случая, затъна излишно много и продължаваш все повече! Позицията, сам срещу всички е интересна,  но понякога е правилно да си признаем грешката и да продължим разговора! 

Принципно и аз започнах да харесвам доста от мненията на колегата Сиймор, след като спря да се излага в Политиката... Но тук попрекали! Коджа спам, достоен за Чата.

1 hour ago, livernas said:

Колега, по принцип ми е приятно и интересно да чета мненията ти! А, смятам и не само на мен, а и на други колеги тук във форума! Но, в случая, затъна излишно много и продължаваш все повече! Позицията, сам срещу всички е интересна,  но понякога е правилно да си признаем грешката и да продължим разговора! 

И къде тази грешка? Това, че реагирате като бик на размахано парче плат пред очите и се хвърляте с рогата напред без грам мисъл е ваша грешка. Признайте си я и да продължим напред.🙂

Всичко тръгна от нелепото твърдение, че Алонсо ще избере нас пред Мюнхен, защото ние(Ливърпул, подчертавам Ливърпул за некои колеги със склонност да не разбират какво съм имал предвид) сме го направили играч. Позволих си да посоча, че това не е вярно и, че Реал(Сосиедад, подчертавам Сосиедад за колегите, които свързват това название единствено с Мадрид) е изградил футболиста Алонсо. Посочих факт, а ми бе отговорено със залп от истерични, саркастични и кисели забележки колко съм заблуден. Двама колеги(блънт и извинявам се, че може да сгреша, но мисля Ози) схванаха идеята, а останалите продължавате да упорствате. Някои твърдейки, че Алонсо е наш продукт, а други, че аз съм казал, написал, мислел, че е продукт на Мадрид. Та пак да попитам, у кого и къде е грешката?

8 hours ago, Сиймор said:

И къде тази грешка? Това, че реагирате като бик на размахано парче плат пред очите и се хвърляте с рогата напред без грам мисъл е ваша грешка. Признайте си я и да продължим напред.🙂

Грешката е твоя, защото пълното име на отбора, от който е тръгнал Алонсо, е “Реал Сосиедад”, а не “Реал”. Единственият “Реал”, в който е играл Алонсо, е мадридският. Очевидно ти това не го знаеше и не си го признаваш.

1 hour ago, ReD_Gerrard said:

Грешката е твоя, защото пълното име на отбора, от който е тръгнал Алонсо, е “Реал Сосиедад”, а не “Реал”. Единственият “Реал”, в който е играл Алонсо, е мадридският. Очевидно ти това не го знаеше и не си го признаваш.

Какво знам ти не знаеш, но продължавай да гадаеш. Името на столичния от отбор е Мадрид, а не Реал. Реал е прилагателно, а Мадрид е съществително в този случай. Алонсо е играл в два "кралски" клуба. Единия е от Сан Себастиан, а другия е от столицата. Повтарям, специално за теб играл е в два "кралски" клуба, а не в един. 

ПС: Бонус за всички хейтъри. Не съществува отбор наричан "белия балет". Това е някаква българска или допускам съветска измишльотина. Отбора от Мадрид се наричат "Лос Бланкос" и "Лос Меренгес". ДъКоп може да потвърди или пък да ме опровергае. Айде лек ден на всички! 🙂 

17 hours ago, baivan said:

Liverpool send scouts to watch Xabi Alonso in action - and two of his best players

Liverpool scouts were 𝑷𝑹𝑬𝑺𝑬𝑵𝑻 during Leverkusen vs Bayern Munich to watch their 𝑻𝑶𝑷 𝑻𝑨𝑹𝑮𝑬𝑻 Xabi Alonso, as well as Hincapie and Florian Wirtz.
✍️ @MirrorFootball
Явно тези двамцата са на прицел, покрай тях и още някой може "да изгори".

El Madrid е Реал Мадрид, La Real е Реал Сосиедад, защото сосиедад е женски род. El Atleti е Атлетико Мадрид. Ел Билбао е ясно кой е. El Sevila, El Betis, ако е UD / Union Deportiva ще е Ла Унион, защото унион е женски род.

Малко е объркващо, защото на испански казват ел Тойота, ел Нисан, докато ние казваме Тойота-та и Нисан-ът. Ние членуваме марката, а те членуват превозното средство като цяло. На испански е ел водка, ел уиски. За нас е водка-та и уиски-то. Ние членуваме конкретния вид, а те алкохолът като цяло.

6 minutes ago, tsbalabanov said:

Много хубаво, че се пише за схеми и позиции по терена, с което съм абсолютно съгласен. Тия дни гледах какви ли не анализи и връщах стари хайлайти на Леверкузен от тоя сезон, че и от миналия. С оглед на предишния ни опит с мениджърите/треньорите от последните 15 години, реших да си направя един списък на това, което, според мен, ни е липсвало преди Клоп и на всяка цена трябва да се търси след Клоп.

Първо: За мен лично, необходимо, но недостатъчно условие е този, който ни поеме да не е анонимник и да не е британец, което автоматично изключва имена като Гари О'Нийл, Брендън, Потър, Томас Франк (той е от анонимниците) и практически всеки един треньор на отбор средняк от ВЛ, включително по-младата версия на Ники Кънчев. От много години няма нито един качествен британец, който да е способен да свърши някаква работа в топ отбор и последните 20+ години го доказват. Не бих могъл да натъртя повече на това, че ни трябва АВТОРИТЕТ, който да е притегателна сила за играчите, по подобие на Клоп. Не искам Трент или Върджил да звънят на разни играчи и да ги убеждават да идват, защото треньорът ни е средняк, а и не сме Нюкасъл, където мъни толкс. 

Второ: Необходимо, но недостатъчно условие е да е постигнал успехи в някое от топ 5 първенствата на Европа и под успех нямам предвид да завършиш на 11 място със Суонзи или на 15 с Лутън, нито пък да спечелиш титлата с ПСЖ или Байерн. Да я загубиш с тях се брои, да я спечелиш - не.Титла в Шотландия, Австрия, Холандия и т.н. е нерелвантна. 

Трето: Необходимо, но недостатъчно условие е да е изключителен мен-мениджър, което ще рече - играчите да искат да играят за теб, да вярват в схемата ти на игра. Това изключва хора, които са били треньори на отбори с проблеми в съблекалнята, скандали и т.н., което до голяма степен се припокрива с първата ми точка - анонимниците.

Четвърто и според мен последно по значение - схемата на игра. 

Алонсо не отговаря на последното условие, според мен, но играчите, които привлякохме са достатъчно поливалентни. Ако дойде той, най-вероятно, това ще означава раздяла с Диас и Салах, но за всичко останало имаме играчите, които му трябват. В личността на Алонсо виждам неща. които ми харесват и ценя много и са по-важни от чисто футболното разположение на играчите по терена. Титла се печели и с 3-ма защитници и с 4-ма, Доказано е вече във ВЛ. Съставът може да се моделира, спрямо неговите възгледи. Чисто футболино, сигурно, Томас Франк може и да се доближава повече на хартия, но няма как такъв човек да наследи фигура като Клоп. Затова смятам, че към настоящия момент, Алонсо най-много отговаря на нуждите на Ливърпул след Клоп. 

Индзаги, Шави, Симеоне, Тухел и Анчелоти също отговарят на твоите критерии. Кой от тях би избрал,ако Алонсо откаже да дойде?

7 minutes ago, Сиймор said:

Индзаги, Шави, Симеоне, Тухел и Анчелоти също отговарят на твоите критерии. Кой от тях би избрал,ако Алонсо откаже да дойде?

Всеки един от тия го предпочитам пред някой анонимник от ВЛ в момента, честно казано. Изпитвам антипатии към Симеоне и Шави, но ги предпочитам в пъти пред когото и да е в момента от Висшата Лига. 

За Шави, специално, мисля, че успехите му са повече плод на случайност, от колкото на нещо друго. За една бройка и Брендън да стане шампион и това също щеше да е плод на случайност, но все пак, доста повече се вписва Шави в категориите, но от изброените, със сигурност е на последно място. 

31 minutes ago, tsbalabanov said:

Всеки един от тия го предпочитам пред някой анонимник от ВЛ в момента, честно казано. Изпитвам антипатии към Симеоне и Шави, но ги предпочитам в пъти пред когото и да е в момента от Висшата Лига. 

За Шави, специално, мисля, че успехите му са повече плод на случайност, от колкото на нещо друго. За една бройка и Брендън да стане шампион и това също щеше да е плод на случайност, но все пак, доста повече се вписва Шави в категориите, но от изброените, със сигурност е на последно място. 

На мен ми е интересно, какво ще кажеш за Найгелсман. Защото според мен той също е доста добър треньор и съм убеден, че миналата година лигльовците в Байерн го махнаха, както и махнаха Анчелоти едно време. За мен той е доказан и бих казал, че ако отиде в голям отбор и му се даде кредит на доверие и време, би постигнал доста неща. Доста от точките, които ги казваш се припокриват с него.

49 minutes ago, tsbalabanov said:

...... Да я загубиш с тях се брои, да я спечелиш - не..... 

😄 много добре написано

5та точка - да е гъвкав, да може да се напасва и да е иновативен.  Клоп от класическа схема 4-2-3-1 завърши при нас с 4-3-3 с бек играещ като халф, схема усукана надясно за да се нагажда за Салах, с истинска/фалшива 9ка, със защитна линия на центъра. Това, което държи него и Гуардиола на върха, е способността всяка година да измислят нещо ново. Във Висшата Лига ти разучават стила за 1 сезон и следващия сезон си капо. За мен тук е неизвестното при Шаби. Ако имаше още един сезон в Бундеслигата щяхме да видим дали ще успее да повтори игрите. Анчелоти е също много гъвкав, каквито играчи му дадат - с такива играе. Със сигурност ще е много успешен като национален селекционер.