Jump to content

Шахмат


Гост StevenGerrard

Препоръчан пост

Гост Fowler23

голям фен съм на шахмата, но за мое огромно съжаление не го умея много, много.... но с времето и с опита се постига всичко :)

Link to comment
Сподели другаде

Гост bgscouser

голям фен съм на шахмата, но за мое огромно съжаление не го умея много, много.... но с времето и с опита се постига всичко :)

аз също го харесвам ,но пък като седна да играя го играя сериозно не за по 20-30 мин...

Link to comment
Сподели другаде

Гост Prospero

Страхотна игра!!! Едно време се бях зарибил и бях започнал да играя сериозно, да разучавам тактики, партии и т.н. Но изисква много голямо вглабяване. Което може да е ... малко опасно за социалния ти живот :sarcastic:

Та, проблема при мен беше, че ми липсваше търпението. Играех сериозно и съсредоточено едва 20 мин. максимум и след това се започваха едни ходове, едни жертви, касапници, от които почети винаги излизах загубил :sarcastic: Естествено имаше и малко, но изключително красиви моменти - най-голямото удоволствие е да жертваш царица и след 2-3 хода да дадеш мат :60: Пожелавам го на всеки да го изпита.

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 years later...

Министърът на финансите на Латвия Дана Реизниеце–Озола на олимпиадата по шах в Баку победи настоящата световна шампионка при жените на шахмат – китайката Хоу Ифан.

 

http://trud.bg/лаС...световн/

 

ПП такива политички трябва да избираме и ние.

 

ПП:

почина легендарният съветски шахматист Виктор Корчной

 

https://www.24chasa.bg/sport/article/5560415

Link to comment
Сподели другаде

Наистина голяма изненада, разликата в рейтинга им е около 400 точки.

 

За сметка на това нашите се дънят яко на тази шахматна олимпиада, днес с разгромна загуба от Словения и сме след 50-то място. Жените малко по-добре вървят, но и те са под нивото си.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 months later...

Магнус Карлсен (Норвегия) и Сергей Карякин (Русия) направиха реми в първата партия за световната титла по шахмат в Ню Йорк. Партията завърши на 42-рия ход, а защитаващият титлата си Карлсен игра с белите фигури.

Двубоят за титлата е от 12 партии.

Наградният фонд е 1 милион щатски долара, като победителят ще вземе 600 000, а загубилият останалите 400 000 долара.

 

Вече 50 мин се играе втората партия - до 14ти ход са.

Ако някой иска, може да гледа на живо по ТВ "Наш спорт" с АСЕ плейър тук

 

acestream://73a086085a422d3d217f621512a3cf061f41c4bb

 

може да се пробвате да отгатнете следващия ход на играча :)

Link to comment
Сподели другаде

Интересно е да се отбележи, че в пъвата партия Карлсен избра "атака Тромповски", която много рядко се среща на такова високо ниво. Някои анализатори предположиха, че може би го е направил в чест на резултата от президентските избори в САЩ (понеже "Тромповски" звучи малко като "Тръмп", мача се играе в Ню Йорк, а съперника му е руснак).

Link to comment
Сподели другаде

тука в официалния сайт на мача чрез броузер може да се следи /таблото и ходовете/

 

http://nyc2016.fide.com/

 

Аз решавам да поддържам морално руснака, след като видях какво са облекли двамата преди мача.

 

phpmcekpt_559x*.jpg

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...

Грандиозна осма партия!

Достигнаха почти до цайтнот към 30-тия ход, (после след 40-тия ход получават допълнително време)

Изглеждаше равна позицията и можеше да завърши пак реми, но Карлсен продължи борбата.

По-късно се стигна до двукратно повторение на ходовете, като руснака беше навит на реми, но Магнум

реши да се пробва за победа и се отклони от трикратното повторение.

Тогава се получи като в приказката "лаком гъз кръв сере"

Партията беше спечелена с изключителен етюден завършек от Сергей,

"видян" въпреки уморителните над пет часа игра и мислене дотогава!

 

Коментаторите по това време на партията, (с решаващата помощ на компютър :) ),

"усетиха", че има такъв вариант, но не очакваха човек да го открие за десетина минути мислене.

 

Ще остане в историята и ще влезе в учебниците по шах, както някои партии от класици като Алехин и др.

Който малко се интересува и разбира от шах, трябва да я види и проследи или поне да прочете нещо.

 

Аз се изкефих, както след победата ни над Арсенал :) защото

Магнус с тази тениска отгоре показва на кое "емирство" е фен или рекламно лице,

Сергей ми червеней по ливърпулски, а също съм забелязъл и че коментаторите от

руските канали под шапката на Матч ТВ при наши срещи откровено ни симпатизират.

 

Карлсен буквално си оскуба косите след последната жертва от руснака и се предаде нервно.

(гледах ги по интернет телевизия)

Психологически много важна победа за руснака.

Резултата стана 4.5 : 3.5 Играе се до 6.5 точки.

При равенство 6:6 следват за един ден 4 "бързи" партии, ако пак са наравно още две "блиц" партии,

и ако се налага накрая една по-специална "армагедон"

 

1481338462.jpg

 

Развоя на партията с коментари и диаграми (отдолу началото и нагоре по-новите до края)

https://www.gazeta.r..._10354949.shtml

 

друго добро с видео и разглеждане на варианти

 

финалната позиция, в която белите са на ход, но се предават

chess_26.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Твърдо съм за Карлсен в този мач. Норвежецът е единственият, който се опитва да играе шах и да сътвори нещо градивно в мача, докато Карякин само руши играта и чака грешка на противника. След като резултатът след 12 партии е равен, то ни предстои изключително вълнуващ тайбрек като интересно е, че утре, когато ще се проведат партиите по ускорен шах и евентуално блиц, Карлсен ще празнува рожденния си ден. Дали ще си направи хубав подарък или Карякин ще му го развали?!

Ако Карякин спечели този мач, това ще е шахматен обир. Карлсен последните години печели практически всички турнири, в които участва. Громи противниците си с невероятна лекота и определено доминира като голям шампион от ранга на Капабланка, Алехин, Фишер, Каспаров. Харесва ми упоритостта му и фамозната му техника, с която реализира и най-микроскопичното преимущество. В дебюта също играе нестандартно и дори против шахматната теория като прилага рядко срещани дебюти. Определено живеем в епохата на Карлсен и ми се иска да продължи по-дълго време, но като гледам новото поколение, към което принадлежи и самият той, са изключителни вундеркинди... След Карякин ми се иска да получи шанс за титлата и да видя срещу Карлсен примерно Каруана, Аниш Гири, Уесли Со, Максим Вашие-Лаграв, Вей И или пък Накамура.

Link to comment
Сподели другаде

  • 4 years later...

За да не пускам друга тема. Някой играе ли табла? Има много добро приложение за табла в гугъл стор. Пишете Backgammon, дръпвате, инсталирате и можем да играем един срещу друг.

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 months later...

Ако си поръчам изработка на онлайн магазин, дали ще могат да ми го направят за няколко дни. Моят ще е съвсем, ама съвсем простичък. Според вас колко ще ми излезе такова нещо, за сега мисля да ползвам услугите на 3D Web Design

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

От вчера,  (а днес е партията-реванш)  за Световната купа 1/8 фринал

the surprise of the round was top-seed Aleksandra Goryachkina losing to former female World Champion Antoaneta Stefanova.

the Bulgarian grand master has a good opportunity to go through to the quarter-finals, at the same time eliminating the number one player of the section.

51327815101_543da70f.jpg

 

 

Link to comment
Сподели другаде

За съжаление днес нашата е загубила.  Утре, май от 15 часа, следват  ТАЙБРЕЦИ с  такива правила накратко:

 

Две (2) игри с тай-брейк се играят с контрол на времето от 25 минути за всеки + 10 секунди нарастване на ход, започвайки от ход 1.

Ако резултатът е равен се играят две (2) игри с контрол на времето от 10 минути за всеки + 10 секунди на ход, започвайки от ход 1.

Ако резултатът е равен се играят две (2) игри с контрол на времето от 5 минути за всеки + 3 секунди на ход, започвайки от ход 1.

Ако резултатът е все още равен, тогава се играе една (1) игра с внезапна смърт. Играчът, който печели тегленето на жребий може да избере цвета. Играчът с белите фигури получава 5 минути; играчът с черните фигури получава 4 минути; след ход 60 и двамата играчи получават увеличение от 2 секунди на ход, започвайки от ход 61.   В случай на равенство играчът с черните фигури се обявява за победител в мача.

 

Да пожелаем късмет на Антоанета.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 years later...

Огромен успех за нашата! 

Сега разни политически и други клечки ще се блъскат да се снимат с нея, но ...

Преди няколко дни прочетох, че тя е съвсем сама в Баку ?!?  

Треньорът и си е останал у нас поради липса на средства или спонсори.

А става дума за някакви си 7-8 дни престой там.

 

Link to comment
Сподели другаде

Гледах вчерашния двубой и днешния. За малко да спечели вчера, но е много млада още и не й издържаха нервите.

И да, напълно сама е в Баку поради... липса на пари. 

Сигурно сме единствената държава в света, която играе финал на дадено световно, без държавата да е наясно с това.

Иначе да, сега ще тръгнат да се снимат с нея и да я използват за политическите си цели.

Link to comment
Сподели другаде

7 minutes ago, Senzor said:

Гледах вчерашния двубой и днешния. За малко да спечели вчера, но е много млада още и не й издържаха нервите.

И да, напълно сама е в Баку поради... липса на пари. 

Сигурно сме единствената държава в света, която играе финал на дадено световно, без държавата да е наясно с това.

Иначе да, сега ще тръгнат да се снимат с нея и да я използват за политическите си цели.

Играе страхотен шах, атакува, импровизира доста често прави жертви ... Но когато позицията беше повече тактическата' особено в енд гейма за съжаление рускинята беше по-методична и по-добре подготвена 

Link to comment
Сподели другаде




Сигурно сме единствената държава в света, която играе финал на дадено световно, без държавата да е наясно с това.


Не е световно, а частен турнир, това е едва второто му издание. Разбираемо, държавата няма как да финансира някого. Виж за спонсорите няма извинение.


You'll Never Walk Alone!

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...