Jump to content

Шахмат

Guest StevenGerrard

Recommended Posts

Guest Fowler23

голям фен съм на шахмата, но за мое огромно съжаление не го умея много, много.... но с времето и с опита се постига всичко :)

Guest bgscouser

голям фен съм на шахмата, но за мое огромно съжаление не го умея много, много.... но с времето и с опита се постига всичко :)

аз също го харесвам ,но пък като седна да играя го играя сериозно не за по 20-30 мин...

Guest Prospero

Страхотна игра!!! Едно време се бях зарибил и бях започнал да играя сериозно, да разучавам тактики, партии и т.н. Но изисква много голямо вглабяване. Което може да е ... малко опасно за социалния ти живот :sarcastic:

Та, проблема при мен беше, че ми липсваше търпението. Играех сериозно и съсредоточено едва 20 мин. максимум и след това се започваха едни ходове, едни жертви, касапници, от които почети винаги излизах загубил :sarcastic: Естествено имаше и малко, но изключително красиви моменти - най-голямото удоволствие е да жертваш царица и след 2-3 хода да дадеш мат :60: Пожелавам го на всеки да го изпита.

• 3 years later...

Министърът на финансите на Латвия Дана Реизниеце–Озола на олимпиадата по шах в Баку победи настоящата световна шампионка при жените на шахмат – китайката Хоу Ифан.

http://trud.bg/лаС...световн/

ПП такива политички трябва да избираме и ние.

ПП:

почина легендарният съветски шахматист Виктор Корчной

https://www.24chasa.bg/sport/article/5560415

Наистина голяма изненада, разликата в рейтинга им е около 400 точки.

За сметка на това нашите се дънят яко на тази шахматна олимпиада, днес с разгромна загуба от Словения и сме след 50-то място. Жените малко по-добре вървят, но и те са под нивото си.

• 2 months later...

Магнус Карлсен (Норвегия) и Сергей Карякин (Русия) направиха реми в първата партия за световната титла по шахмат в Ню Йорк. Партията завърши на 42-рия ход, а защитаващият титлата си Карлсен игра с белите фигури.

Двубоят за титлата е от 12 партии.

Наградният фонд е 1 милион щатски долара, като победителят ще вземе 600 000, а загубилият останалите 400 000 долара.

Вече 50 мин се играе втората партия - до 14ти ход са.

Ако някой иска, може да гледа на живо по ТВ "Наш спорт" с АСЕ плейър тук

acestream://73a086085a422d3d217f621512a3cf061f41c4bb

може да се пробвате да отгатнете следващия ход на играча :)

Интересно е да се отбележи, че в пъвата партия Карлсен избра "атака Тромповски", която много рядко се среща на такова високо ниво. Някои анализатори предположиха, че може би го е направил в чест на резултата от президентските избори в САЩ (понеже "Тромповски" звучи малко като "Тръмп", мача се играе в Ню Йорк, а съперника му е руснак).

тука в официалния сайт на мача чрез броузер може да се следи /таблото и ходовете/

http://nyc2016.fide.com/

Аз решавам да поддържам морално руснака, след като видях какво са облекли двамата преди мача.

phpmcekpt_559x*.jpg

• 2 weeks later...

Грандиозна осма партия!

Достигнаха почти до цайтнот към 30-тия ход, (после след 40-тия ход получават допълнително време)

Изглеждаше равна позицията и можеше да завърши пак реми, но Карлсен продължи борбата.

По-късно се стигна до двукратно повторение на ходовете, като руснака беше навит на реми, но Магнум

реши да се пробва за победа и се отклони от трикратното повторение.

Тогава се получи като в приказката "лаком гъз кръв сере"

Партията беше спечелена с изключителен етюден завършек от Сергей,

"видян" въпреки уморителните над пет часа игра и мислене дотогава!

Коментаторите по това време на партията, (с решаващата помощ на компютър :) ),

"усетиха", че има такъв вариант, но не очакваха човек да го открие за десетина минути мислене.

Ще остане в историята и ще влезе в учебниците по шах, както някои партии от класици като Алехин и др.

Който малко се интересува и разбира от шах, трябва да я види и проследи или поне да прочете нещо.

Аз се изкефих, както след победата ни над Арсенал :) защото

Магнус с тази тениска отгоре показва на кое "емирство" е фен или рекламно лице,

Сергей ми червеней по ливърпулски, а също съм забелязъл и че коментаторите от

руските канали под шапката на Матч ТВ при наши срещи откровено ни симпатизират.

Карлсен буквално си оскуба косите след последната жертва от руснака и се предаде нервно.

(гледах ги по интернет телевизия)

Психологически много важна победа за руснака.

Резултата стана 4.5 : 3.5 Играе се до 6.5 точки.

При равенство 6:6 следват за един ден 4 "бързи" партии, ако пак са наравно още две "блиц" партии,

и ако се налага накрая една по-специална "армагедон"

1481338462.jpg

Развоя на партията с коментари и диаграми (отдолу началото и нагоре по-новите до края)

https://www.gazeta.r..._10354949.shtml

друго добро с видео и разглеждане на варианти

финалната позиция, в която белите са на ход, но се предават

chess_26.jpg

Твърдо съм за Карлсен в този мач. Норвежецът е единственият, който се опитва да играе шах и да сътвори нещо градивно в мача, докато Карякин само руши играта и чака грешка на противника. След като резултатът след 12 партии е равен, то ни предстои изключително вълнуващ тайбрек като интересно е, че утре, когато ще се проведат партиите по ускорен шах и евентуално блиц, Карлсен ще празнува рожденния си ден. Дали ще си направи хубав подарък или Карякин ще му го развали?!

Ако Карякин спечели този мач, това ще е шахматен обир. Карлсен последните години печели практически всички турнири, в които участва. Громи противниците си с невероятна лекота и определено доминира като голям шампион от ранга на Капабланка, Алехин, Фишер, Каспаров. Харесва ми упоритостта му и фамозната му техника, с която реализира и най-микроскопичното преимущество. В дебюта също играе нестандартно и дори против шахматната теория като прилага рядко срещани дебюти. Определено живеем в епохата на Карлсен и ми се иска да продължи по-дълго време, но като гледам новото поколение, към което принадлежи и самият той, са изключителни вундеркинди... След Карякин ми се иска да получи шанс за титлата и да видя срещу Карлсен примерно Каруана, Аниш Гири, Уесли Со, Максим Вашие-Лаграв, Вей И или пък Накамура.

• 4 years later...

За да не пускам друга тема. Някой играе ли табла? Има много добро приложение за табла в гугъл стор. Пишете Backgammon, дръпвате, инсталирате и можем да играем един срещу друг.

• 3 months later...

Ако си поръчам изработка на онлайн магазин, дали ще могат да ми го направят за няколко дни. Моят ще е съвсем, ама съвсем простичък. Според вас колко ще ми излезе такова нещо, за сега мисля да ползвам услугите на 3D Web Design

• 3 weeks later...