Jump to content

Джордан Хендерсън (Аякс)

Guest Simply Red

Recommended Posts

• Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Много ме кефи как след последния съдийски сигнал, всеки който се приближи до крайно разплакания и емоционален Хендо, започва да плаче в унисон с него, въпреки, че до тогава е бил ухилен.

Много ме кефи как след последния съдийски сигнал, всеки който се приближи до крайно разплакания и емоционален Хендо, започва да плаче в унисон с него, въпреки, че до тогава е бил ухилен.

Точно това ми направи след като с Клоп се прегърнаха.

Да си призная, аз също смятах за невъзможно отбор с капитан Даката да спечели ШЛ. За щастие всичко е относително и я спечелихме. Дали заради Даката, дали въпреки него, но я спечелихме!

Ако се разровим назад в темата, май че аз съм му сипвал най-много... Подигравах го да стане капитан на Ливърпул и Англия, да спечелим с него като капитан ШЛ и титла, да направи Англия световен шампион... Той пък взе да ги отмята едно по едно! Остават още няколко - време е да му сипя!

Та да почваме:

Все още ми е чудно как футболист с такива качества или такава липса на качества вдига ШЛ като капитан?! Но... Милан я спечели с Гатузо!!!, Алекс Шишето с Карик??? , макар и не капитани... Очевадно е, че аз не разбирам от футбол! Ама май че не разбирам и да гледам мачове. Имаше един момент от финала- Даката на стрелкова позиция, селски боц по крива на Циолковски, топката аха-аха да стане постоянен спътник, ама не, върна се! Дали пък не я докосна Дядо Боже, та да спечелим?! Нищо чудно!

Като дойде време да си купувам тениска, ще си купя неговата! Висок, як, рус, синеок/аз ако бях такъв, сигурно щяха да ми връзват момите.../.

Сега иде БРекзит, задава се хилядолетен британски райх /БРайх/. Ще пиша писмо на новия Брайх канцлер, Брайнрих Бримлер и Брадолф Брайхман да го назначат за БРобер групен фюрер на БРотенхоф, ама ще помоля да не му викат БРендо, ами на си му оставят немското Хендо! И да газим с него капитан 1000години и в Европа, и в Русия!

...Очевадно е, че аз не разбирам от футбол! Ама май че не разбирам и да гледам мачове. ...

Ами от целият чаршаф, аз прочетох това, ще те помоля да ме простиш. Но не е задължително да разбираш, за да си фен.

Хендерсън определено направи не лош (даже за това, което е показал при нас може би топ) втори полусезон. За мен всичко идва от треньора и най-вече от играчите около него(не, че Джерард бе слаб(да ме порази мълния за такова богохулство), но тогава бе млад.

Сега вече с доста опит и играчи на които може да се довери (най-вече ВВД и А. Бекер) е доста по-уверен.

Ако си мисли някой, че е придобил повече техника, позициониране или бързина се лъже(това се учи и тренира до 18, после всичко е в главата), та както отбелязах стана по-нахален и от там започнаха да му се получава нещата.

Естествено и Клоп има "вина" (кога и къде да играе, Хендо прекара немалко мачове резерва този сезон), а и да не забравяме, че и късмет си трябва, та му се получиха нещата.

Аз не съм видял нещо ново от него, нито се е научил да лъже 1/1, нито да стреля от далеч (сватбарски риташе и като дойде, прави го и сега), нито фаладжия е станал, нищо ново, просто психика.

Колкото до национала, не е постигнал нищо (с такива катъри и тролеи няма как), върза им от 9-10 гола да вкарат 4-5 от дузпи и слаби и/или изморени противници и така.

Тия пиянки никога няма да постигнат нещо в този спорт, ако ще и меси да вземе гражданство. Дори и да им помогне някой смотан рефер както е било '66, просто са утепани.

А Хендо в случая си е един обикновен играч, вършещ си работата, но в никой случай не е някаква звезда. Просто е помъдрял, упорит и попадна на добър колектив и треньор.

Иначе кураж има, не може да му се отрече.

Някой не беше ли писал/споменал, че още на първата тренировка след трансфера си в Ливърпул се спречкал със Суарес ли беше Джерард ли беше? Та ако е вярно едва ли е бил толкова уплашен. Не ми е любимец, но няма на света само артисти художници има и обикновени бояджии, което не изключва да са огромни професионалисти.

Съвсем на обратното мнение съм. Един от малкото играчи с "мозък" в главата си. Играе на 95 % от инструкциите получени от мениджъра. Много често покрива включвания напред, без значение халф или бек търчи /нещо, което примерно на Кайта и Шакири не им се получава/. Супер дисциплиниран играч, компенсирайки с това не толкова високите си технически показатели.

Ами от целият чаршаф, аз прочетох това, ще те помоля да ме простиш. Но не е задължително да разбираш, за да си фен.

Най-точният коментар , който някъде , някога съм чел !!!! :)/>

Да, може би тичането само по себе си е полезно за отбора. Държи противника в напрежение. Нещо като стрелбата по македонски- стреля се много и безразборно, като целта е да се насити с куршуми огневото поле. Стрелецът бяга /отстъпва/. Стрелбата държи противника прикрит и под напрежение и дори и да стреля, го прави бързо и обикновено и неговата стрелба е неточна.

Та и Кептъна така. Тича /наглед/ хаотично и безцелно, подава /наглед/ безсмислени паслета, пречи /наглед/ еднакво на противници и съотборници. Ама, май че всичко е наглед. Може би зад всичко това има /скрит / смисъл. Докато неговото тичане държи противника под напрежение, останалите ни играчи имат възможност да се позиционират по-добре. И това ни дава преимущество. Когато пък и късмета му върже та успее да види и уцели съотборник на добра позиция, не рядко това е асистенция. Кептънската асистенция е ритната от него топка да стигне до нападател, който не стига че е с гръб към вратата, но и трябва да преодолее поне един защитник. Но той някак си магически се обръща, преодолява защитника/ците и вкарва. И нападателя показва извънземна класа, и защитници, и вратар, са препарирани. Докато беше при нас, недолюбвания в момент Коутиньо, извеждаше достатъчно пъти нападател сам срещу вратаря, но последния решаваше да цели колчето за корнер, гредите, вратаря, публиката, някой сателит или най-атрактивното- да се спъне и падне... И няма асистенция! Изведен нападател сам срещу вратата - и нищо?!! Случаен пас към нападател с гръб към вратата и защитник/ци зад него и гол!!! Еми, има нещо което не разбирам в тази игра, пък и в живота като цяло... Сигурно божиите намеси ми убягват...

Както и да е, вече написах, че освен че не разбирам футбола, явно и не разбирам да го гледам!

Но пък нямам нищо против Хендерсън да вдига купи след титли като капитан!

• 1 month later...

В последния мач нещо ми привлече вниманието - когато влезна като смяна, Ван Дайк тръгна да му дава капитанската лента и Хедо му махна да си я остави ;)

Странно, само на мен ли ми направи впечатление това ?

В последния мач нещо ми привлече вниманието - когато влезна като смяна, Ван Дайк тръгна да му дава капитанската лента и Хедо му махна да си я остави ;)

Странно, само на мен ли ми направи впечатление това ?

Не. И аз си го мислех същото. Сбъдна се мокрия сън на половината форум.

Съобщението към съотборниците му - "концентрирайте се върху мача, а не върху странични работи".

Съобщението към съотборниците му - "концентрирайте се върху мача, а не върху странични работи".

Няма как лентата да е странична работа. Да не говорим, че това е действие, което отнема буквално 5 секунди. Просто е било жест от страна на Хендерсън, а дали има някаква история зад това, ще разберем по-натам предполагам.

• 2 weeks later...

Е за какво ми е Коутиньо?

Статистиката казва всичко. От момента, в който Коу беше купен (26.01.2013), до идването в отбора на Клоп (15.10.2015), когато Хендо беше преместен да играе опорен халф, ситуацията е следната:

(във ВЛ)

Коутиньо: 6644 минути, 14 гола, 19 асистенции. Гол на всеки 475 минути, асистенция на всеки 350 минути.

Хендо: 7404 минути, 16 гола, 20 асистенции. Гол на всеки 463 минути, асистенция на всеки 370 минути.

Т.е. за периода, когато двамата играеха напред, Хендо вкарва съвсем малко по-често и дава асиситенция съвсем малко по-рядко. Абсолютно съизмерими показатели. Т.е. от гледна точка на ефективността, двамата са еднакво "креативни", както форумът обича да се изразява. Само че играта в защита, пресата, енергията, която Хендо дава е на светлинни години пред Коутиньо.

При тези показатели, съм сигурен, че предпочитам Хендерсън да играе зад нападателите пред Коутиньо, защото Коутиньо не дава нищо повече във фаза атака от Хендо, а в защита го няма никакъв.

П.П. Статистиката съм гледал в Трансфермаркт.

Мисля, че ключовата статистика за подобно сравнение е "Ключови пасове". Както и xA и xGf.

Мисля, че ключовата статистика за подобно сравнение е "Ключови пасове". Както и xA и xGf.

Има ли такава за тези сезони? Че тия неща станаха модерни преди 1-2 години. Че имам чувството, че и там няма да толкова голяма разликата. Но пък може и да бъркам.

Първо искам да отбележа, че не искам Коутиньо на мястото на Хендо в сегашния ни отбор, но...

Вярно е, че Коутиньо тепърва влизаше във ВЛ, но това се отнася само за първия полусезон. Следващите 2 години вече не е баш така.

Освен това Коутиньо играеше вляво на нападателната тройка или вляво на ромба през 13/14. т.е. малко по-напред като цяло в схемата на отбора. Никога не е играл в централната тройка, нито при Роджърс, нито при Клоп. Със сигурност си има и причина за това.

А вече сам ще си отговориш на въпроса дали предпочиташ Мане вляво на тройката или Коутиньо. И няма нужда да го казваш на всеослушание.

За да ни е максимално коректно сравнението между двамата що се касае приноса им в атака, според мен е редно да вземем последните 2 цели сезона на Коутиньо при нас, и да ги сравним с тези 2 на Хендо, които ти даваш за пример. Така горе-долу се изравняват годините на двамата и стажа който имат при нас.

Освен това е фейк нюз изказването, че Коутиньо никога не е играл в централната тройка при нас. Още с идването на Клоп той заигра там през сезон 2015-2016. Тогава Клоп все още не беше наложил Фирмино като ЦН, а се редуваха Ориги и Стъридж. Фирмино най-често беше ползван в лявата част на атаката, Лалана в дясно, а Коутиньо зад Стъридж или Ориги.

През следващият сезон взехме Мане, като това доведе до известни промени. Фирмино вече започна да бъде налаган като 9-ка, а Лалана и Коутиньо си деляха, я левият фланг, я позицията зад Фирмино. След контузията на Мане, Коутиньо си доигра сезона в ляво.

В последния полусезон на Коутиньо при нас и идването на Салах позицията на бразилеца беше единствено зад Фирмино, ясно е защо.

За мен няма толкова голямо значение всъщност дали Коутиньо е играл в ляво или като 10-ка, за да се оцени приноса му в атака. Той така или иначе и на двете позиции се връщаше доста назад, за да организира играта.

Та, ако ги сравним двамата за сезоните, които според мен са правилни да се сравнят, излизат следните числа.

Цифрите са само за мачовете от ВЛ.

Хендерсън - 10 гола и 16 асистенции за 6408 минути. Като средно за тези 2 сезона е имал по 1,8 ключови паса на мач.

Коутиньо - 21 гола и 12 асистенции за 4250 минути, с цели 2150 по-малко от Хендо. За тези 2 сезона на Коутиньо / 2015- 2016 и 2016-2017 / той има средно по 2 ключови паса на мач.

Не е нужно човек да е Питагор за да види разликата в офанзивен план при двамата в полза на бразилеца. Това за тези, които подобно на Стойкица харесват статистиката.

Тя обаче естествено не може да включи неща като - умение да задържиш топката пред наказателното поле, да дриблираш и преодолееш съперник като по този начин освободиш пространства. Цялостно умение за градене на атаките.

Със сухите цифри човек може да изкара и Парк Жи Сунг по-добър в офанзивен план от Зидан, но реалностите всъщност са други.

С този пост не казвам, че Хендо няма принос в атака, но да се изкарва по-добър в това отношение от Коутиньо е Кощунство.

ПП: Източник на статистиката - Whoscored.

• S.Gerrard changed the title to Джордан Хендерсън (Ал-Етифак)
  • Simply Red changed the title to Джордан Хендерсън (Аякс)